Od nauki do polityki

kierunek studiów dla zainteresowanych polityką

Naszą markę tworzą nasi absolwenci. Mamy program studiów skierowany do młodych ludzi zainteresowanych polityką, bogatą kadrę, nowoczesną infrastrukturę  i intensywne życie studenckie. Studia realizowane są w modelu europejskim.

Kadra

W naszym Instytucie pracuje 47 osób, z czego aż 21 to samodzielni pracownicy naukowi (po habilitacji). Nie mamy konta na Snapchacie i Instagramie, różnimy się między sobą wiekiem, pochodzeniem czy urodą, ale łączy nas pasja do polityki – próbujemy zrozumieć jej istotę, a nade wszystko lubimy o niej dyskutować. Nasz dorobek naukowy pozwolił Instytutowi na uzyskanie uprawnienia do doktoryzowania – i ty możesz z nami zostać nawet doktorem w dyscyplinie nauk o polityce. Tutaj możesz nawet obejrzeć niektórych z nas.

Program studiów 

Na kierunku „nauki o polityce” musi bowiem być czas po prostu na dyskusję o polityce, czyli o aktualnych wydarzeniach politycznych. Dyskutując staramy się dokonywać obiektywnej analizy wydarzeń, dociekać ich przyczyn, a także prognozować ich następstwa. Poznasz tajniki funkcjonowania rynku politycznego. Zajrzymy „od kuchni” na scenę polityczną. Sondaże wyborcze, ankiety oraz wywiady – dowiesz się jak powstają i w jaki sposób wykorzystywane są przez partie polityczne oraz wyborców. Będziesz poszukiwał odpowiedzi na pytanie czym jest demokracja i co ona nam daje? Poznaj wybrane przedmioty.

Renoma naszych absolwentów

Do gronach naszych absolwentów należą, między innymi: wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, senator RP Grzegorz Napieralski, posłowie na Sejm RP Leszek Dobrzyński, Sławomir Nitras, Krzysztof Zaremba, radni miasta Szczecina Joanna Bródka, Wojciech Dorżynkiewicz, Dawid Krystek, Rafał Niburski. Ambasadorem w krajach afrykańskich jest Andrzej Dycha. Funkcję wojewody zachodniopomorskiego pełnił ś.p. Piotr Jania, a posłem na Sejm była także Renata Zaremba. Wielu naszych absolwentów do znani dziennikarze: Artur Ratuszyński, Maciej Pieczyński, Marek Mucha czy Artur Dyczewski. Zazwyczaj nas chwalą ;-).

Życie studenckie

Zawsze słynęliśmy z bogatego życia studenckiego – to tutaj powstawały jedne z pierwszych w kraju studenckie internetowe gazety i kanały telewizyjne oraz organizowane są słynne w całym mieście Dni Studenckie – Dni Politologa (a tak bawiliśmy się w 2007), od kilku lat Dni Bezpieczeństwa. Najlepsi studenci naszego Instytutu uzyskali wielokrotnie stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz stypendia naukowe. Zobacz dzięki stronie „Studia w Szczecinie” jakie masz możliwości wsparcia finansowego.

Infrastruktura uczelni

Czym dysponujemy? Przestronny budynek (ogromna większość zajęć w jednym miejscu). Czytelnia Humanistyczna (świetnie wyposażona, miejsce do pracy). Nowoczesne sale (wszystkie wyposażone w rzutniki multimedialne, nagłośnienie). Centrum Edukacji i Negocjacji Kryzysowej. Centrum Informatyczne. Darmowe WiFi w całym budynku. Duży dostępny parking. Bufet, bistro i kawiarnie, punkty ksero.

Studia europejskie

Instytut pracuje w unijnym systemie ECTS.  Nasi studenci mają możliwość odbycia studiów częściowych w ramach programu UE Erasmus Plus oraz wyjazdów studyjnych do m. in.: Kwatery Głównej NATO w Brukseli oraz Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i w Brukseli.  Studia częściowe, tzn. na 1 lub 2 semestry lub wyjazdy na praktyki. Program MOST umożliwia studiowanie w innych polskich uczelniach. Zobacz gdzie możesz podróżować w ramach naszych studiów.