Nauki o polityce na Uniwersytecie Szczecińskim

kierunek studiów dla zainteresowanych polityką

Naszą markę tworzą nasi absolwenci. Mamy program studiów skierowany do młodych ludzi zainteresowanych polityką, bogatą kadrę, nowoczesną infrastrukturę  i intensywne życie studenckie. Studia realizowane są w modelu europejskim.

Kadra

W naszym Instytucie pracuje 41 osób, z czego aż 21 to samodzielni pracownicy naukowi (po habilitacji). Nie mamy konta na Snapchacie i Instagramie, różnimy się między sobą wiekiem, pochodzeniem czy urodą, ale łączy nas pasja do polityki – próbujemy zrozumieć jej istotę, a nade wszystko lubimy o niej dyskutować. Nasz dorobek naukowy pozwolił Instytutowi na uzyskanie uprawnienia do doktoryzowania – i ty możesz z nami zostać nawet doktorem w dyscyplinie nauk o polityce. Tutaj możesz nawet obejrzeć niektórych z nas.

Program studiów 

Na kierunku „nauki o polityce” musi bowiem być czas po prostu na dyskusję o polityce, czyli o aktualnych wydarzeniach politycznych. Dyskutując staramy się dokonywać obiektywnej analizy wydarzeń, dociekać ich przyczyn, a także prognozować ich następstwa. Poznasz tajniki funkcjonowania rynku politycznego. Zajrzymy „od kuchni” na scenę polityczną. Sondaże wyborcze, ankiety oraz wywiady – dowiesz się jak powstają i w jaki sposób wykorzystywane są przez partie polityczne oraz wyborców. Będziesz poszukiwał odpowiedzi na pytanie czym jest demokracja i co ona nam daje? Poznaj wybrane przedmioty.

Renoma naszych absolwentów

Do gronach naszych absolwentów należą, między innymi: poseł do PE Joachim Brudziński, posłowie na Sejm RP Leszek Dobrzyński, Sławomir Nitras, Grzegorz Napieralski, radny województwa zachodniopomorskiego Wojciech Dorżynkiewicz, byli radni miasta Szczecina Joanna Bródka, Dawid Krystek, Rafał Niburski. Ambasadorem w krajach afrykańskich jest Andrzej Dycha. Funkcję wojewody zachodniopomorskiego pełnił ś.p. Piotr Jania, a posłem na Sejm byli także Renata Zaremba oraz Krzysztof Zaremba. Wielu naszych absolwentów do znani dziennikarze: Artur Ratuszyński, Maciej Pieczyński, Marek Mucha czy Artur Dyczewski. Zazwyczaj nas chwalą ;-).

Życie studenckie

Zawsze słynęliśmy z bogatego życia studenckiego – to tutaj powstawały jedne z pierwszych w kraju studenckie internetowe gazety i kanały telewizyjne oraz organizowane są słynne w całym mieście Dni Studenckie – Dni Politologa (a tak bawiliśmy się w 2007), od kilku lat Dni Bezpieczeństwa. Najlepsi studenci naszego Instytutu uzyskali wielokrotnie stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz stypendia naukowe. Zobacz dzięki stronie „Studia w Szczecinie” jakie masz możliwości wsparcia finansowego.

Infrastruktura uczelni

Czym dysponujemy? Przestronny budynek (ogromna większość zajęć w jednym miejscu). Czytelnia Humanistyczna (świetnie wyposażona, miejsce do pracy). Nowoczesne sale (wszystkie wyposażone w rzutniki multimedialne, nagłośnienie). Centrum Edukacji i Negocjacji Kryzysowej. Centrum Informatyczne. Darmowe WiFi w całym budynku. Duży dostępny parking. Bufet, bistro i kawiarnie, punkty ksero.

Studia europejskie

Instytut pracuje w unijnym systemie ECTS.  Nasi studenci mają możliwość odbycia studiów częściowych w ramach programu UE Erasmus Plus oraz wyjazdów studyjnych do m. in.: Kwatery Głównej NATO w Brukseli oraz Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i w Brukseli.  Studia częściowe, tzn. na 1 lub 2 semestry lub wyjazdy na praktyki. Program MOST umożliwia studiowanie w innych polskich uczelniach. Zobacz gdzie możesz podróżować w ramach naszych studiów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *